ՓՄՁ Զարգացման Ենթախորհրդի 35-րդ նիստ
«ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ (ՀՀ-ում մշտական հաստատություն չունեցող ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունների հետ գործարքներ իրականացնող տնտեսավարողների համար ԱԱՀ-ի հաշվարկման և վճարման հարկային վարչարարության պարզեցում) (Հարցը վերաբերում է ՀՀ տարածքում հարկման ընդհանուր համակարգում գործող բոլոր ՓՄՁ սուբյեկնտերին)։
«ՀՀ հարկային օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ (կորպորատիվ բանկային քարտերով վճարման դեպքում ԱԱՀ վճարողներին թույլատրել հաշվանցել այն ԱԱՀ-ի գումարները, որոնք արտացոլվում են իրենց կողմից իրականացված ձեռքբերումը հավաստող ՀԴՄ կտրոնով) (Հարցը վերաբերում է ՀՀ տարածքում հարկման ընդհանուր համակարգում գործող բոլոր ՓՄՁ սուբյեկնտերին)։
ՀՀ հարկային օրենսգրքի 293-րդ հոդվածով սահմանված՝ հարկային մարմնի կողմից կազմակերպություններին կամ անհատ ձեռնարկատերերին որպես ԱԱՀ վճարող հաշվառելու դեպքերի ընդլայնման վերաբերյալ։ (Հարցը վերաբերում է ՀՀ տարածքում առևտրի և արտադրության ոլորտներում գործող բոլոր ՓՄՁ սուբյեկնտերին)։

Regarding the draft law "On Making Amendments and Addenda to the Tax Code of the Republic of Armenia" (Simplification of VAT calculation and payment tax administration for economic entities conducting transactions with non-resident organizations that do not have a permanent establishment in RA). (This question concerns all SME entities operating under the general taxation system in the territory of the Republic of Armenia.)
Regarding the draft law "On Making Addenda to the Tax Code of the Republic of Armenia" (To allow VAT payers to offset the VAT amounts reflected on the cash register receipts confirming their purchases, in cases when the payment is made via corporate bank cards). (This question concerns all SME entities operating under the general taxation system in the territory of the Republic of Armenia.)
Regarding the expansion of the cases defined by Article 293 of the Tax Code of the Republic of Armenia, under which the tax authority registers organizations or individual entrepreneurs as VAT payers. (This question concerns all SME entities operating in the trade and production sectors within the territory of the Republic of Armenia.)